« обратно към: Ваксини
Постваксинален синдром
Статията е предоставена с любезното съдействие на списание "Класическа хомеопатия".
Д-р Емилия Янева
Световната медицинска литература изобилства от публикации за различни постваксинални усложнения: развитие на Guillain-Barre-синдром след ДТК-ваксина, асептичен менингит след ваксината МИР, хронична артропатия при жени след рубеолна ваксина, синдром на внезапна детска смърт след ДТК-ваксина, анафилактични реакции след ваксина за жълта треска и след МПР-ваксина, тромбоцитопенична пурпура след морбилна ваксина и след МИР и др.
..Имунизациите са едно от най-скъпите ефективни средства за предотвратяване на сериозните инфекциозни заболявания. Включването им в рутинните здравни грижи допринася за контролиране на значителната заболяемост и смъртност, ширещи си през първата половина на XX век" - така започва главата за имунизациите в стандартен педиатричен наръчник. Наистина широкото, повсеместно използване на ваксините доведе до глобално отстраняване на едрата шарка, полиомиелита (в много страни) и редуциране на вродената рубеола, тетануса, дифтерията, коклюша.
Ваксините се изработват от човешки и животински донори и съдържат допълнително консерванти, стабилизатори, антибиотици. Прилагат се два вида ваксини, направени от:
1.Отслабени, живи инфекциозни причинители
2.Инактивирани или детоксикирани агенти, или техни екстракти и специфични продукти. При вкарване на жива ваксина микроорганизмите се размножават след попадането в макроорганизма и това антигенно производство продължава до получаване на имунен отговор.
Счита се, че имунитетът, получен след прилагане на жива ваксина, е продължителен (морбили, рубеола, заушка) и е достатъчна само една доза. Напоследък обаче зачестяват случаите на тези заболявания у имунизирани. Липсват сравнителни статистики, както за това какъв процент от имунизираните се разболяват от заболяването, за което са имунизирани, така и за това какъв процент от неимунизираните не се разболяват или се разболяват от болестта, за която не са имунизирани.
Убитите ваксини не могат да създават траен имунитет само с една доза и се налагат повторни ваксинации - през определен период от време, за да се поддържа високо ниво на антителата (дифтерия, бяс). Това от своя страна увеличава шансовете за проява на странични реакции. Няма спор, че понякога след имунизации се наблюдават странични реакции и усложнения. Това се признава и от традиционната медицина. В съвременен педиатричен наръчник се казва: „Модерните ваксини, колкото и ефективни и сигурни да са, се свързват с меки до животозастрашаващи странични ефекти.
Тъй като няма ваксина, от която да се очаква да бъде 100% ефективна, някои от имунизираните ще се разболеят от болестта, за която са имунизирани, при среща с тази болест ". Констатацията е откровена, но само толкова. Не се прави следваща стъпка - да се зададе открито въпросът: Етично ли е догматизираното имунизиране и информирана ли е достоверно обществеността за ефективността и вредността на този начин за придобиване на имунитет? Ваксинирането, приемано от медицината като начин за справяне с тежките инфекциозни болести на човечеството, е нож с две остриета. Не трябва повече да се пренебрегва фактът, че усложненията от ваксините са много повече от допустимото, а глобализираното и масово прилагане на многобройни имунизации още от периода на новороденото е заплаха за световната популация, поради снижаване на общата защита и повишаване възприемчивостта към всевъзможни инфекции.
От една страна се публикуват много съобщения за тежки странични реакции след ваксини (анафилактични реакции. SIDS -синдром на внезапна детска смърт"-, енпефа-лопатия, менингит, болест на Crohn, синдром на Guillain-Barre[1], тромбоцитопения и др.). а от друга - се убеждава обществеността, че ползата от ваксините превишава рисковете от усложнения след тях.
Т.е. ние трябва да приемем за нормално известен процент от децата да останат увредени за цял живот или дори да умрат, радвайки се, че известна част от останалите ще имат имунитет срещу инфекциозни заболявания, от които може би никога не биха се разболели. А какво ла кажат родителите, чиито деца са от този процент на увредените - за тях рискът от ваксини остава 100%.
При раждане: Хепатит В, БЦЖ
На 1 месец: Хепатит В
На 2 месеца: Полиомиелит, Дифтерия, тетанус, коклюш (ДТК) На 3 месеца: Полиомиелит, ДТКНа 4 месеца: Полиомиелит; ДТК
На 6 месеца: Хепатит В
На 13 месеца: Морбили, паротит, рубеола (МПР[2])
На 14 месеца: Полиомиелит На 22 месеца: Полиомиелит На 24 месеца: ДТКНа 7 години: Полиомиелит, ДТК, Манту
На 11 години: Манту
На 12 години: ДТ(без К), Морбили, Рубеола (момичета)
На 17 години: ДТ, МантуСлед 25 години: - Тетанус реимунизация - през 10 г.
От имунизационния календар виждаме колко много са атаките (изкуствени заразявания, макар и с отслабени болестотворни причинители) срещу крехкия детски имунитет, особено през първите 6 месеца.
Необяснимо е прилагането на БЦЖ-ваксината и то още на 1-дневна възраст, при положение, че има много публикации, поставящи под съмнение защитната й стойност, включително и от СЗО. През 1979 г са публикувани резултатите от мащабно проучване за ефективността на БЦЖ-ваксината в Южна Индия, обхващащо 260 000 души, проследени в продължение на 7 години: „Разпределението на новите случаи бациларна туберкулоза сред неинфектираните по време на прилагане на ваксината не показва наличие на защитен ефект на БЦЖ-ваксината ". В друга публикация „Защитава ли БЦЖ-ваксината новородените и малките деца?" от H.G. ten Dam и K.L. Hitze се казва, че има малко преки доказателства за ефикасността на БЦЖ-ваксината срещу туберкулоза. Явно не е в интерес на детето да бъде инфектирано с туберкулоза в една твърде ранима възраст, с което със сигурност се постига дълбоко увреждане на неговия общ защитен механизъм.
Логично е да се запитаме: „Щом като естественият туберкулозен бацил не предпазва организма от бъдеща туберкулозна инфекция, защо ще очакваме отслабената му форма да го направи?" Нерядко срещаме деца, здрави по принцип, които се разболяват от всевъзможни инфекции след ваксиниране, или деца, при които се влошават съществуващи оплаквания след имунизация. Отслабената естествена зашита често се манифестира с хронични настинки, ушни инфекции, дихателни инфекции (болно гърло, бронхити, пневмонии). Лекуващите лекари изписват антибиотици. При снижената обща защита се оказва, че те са все по-малко ефективни и се налага провеждането на няколко курса последователно. Инфекциите се проточват седмици и месеци дори. Всичко това уврежда допълнително общия защитен механизъм.
Според Dr. Tinus Smits ваксините засилват хуморалната защита (осъществявана с помощта на антителата) и отслабват клетъчната зашита (с участието на белите кръвни клетки). И когато това става при деца, които са само на няколкомесечна възраст и техният клетъчен имунитет току що е започнал да се изгражда, се появява сериозна загуба на естествената защита с последваща повишена възприемчивост към инфекции. Johan Е. Sprietsma е на мнението, че имунната система е много по-малко ефективна при преместването на имунните реакции от клетъчно към хуморално ниво и в резултат на това заболяванията добиват хроничен характер.
СЗО (Женева, април 1977) също потвърждава огромното нарастване на случаите с инфекциозни заболявания. Все по-трудна се оказва борбата с туберкулозата и маларията и те се завръщат в много страни на света. Нараства заболяемостта от чума, жълта треска, дифтерия и холера, независимо от съществуващите ваксини за тях. И това едва ли е само във връзка с влошаване условията на живот, тъй като в много страни те не са се променили съществено през последните няколко десетилетия, а подобрените условия на живот в богатите страни не изглежда да водят до намалена податливост към инфекции, дори обратното - инфекциозните заболявания там също нарастват. Популациите от богатите и бедните страни проявяват еднакво намалена защита с повишена възприемчивост към инфекции.
Ваксините могат да причинят както остри, така и хронични страдания. За първи път се говори за болестни прояви от имунизация през седемдесетте години на 19 век, когато са били обявени данни за страничните ефекти на ваксината срещу едра шарка. Тогава хомеопатите са използвали термина „ваксиноза" за описване на постваксиналните симптоми. В продължение на много години Thuja е била признавана и прилагана от хомеопатичната общност като лекарство с доказан ефект върху тези усложнения. И сега някои хомеопати препоръчват и все още дават Thuja. В продължение на няколко години Dr. Yvon Pernet -педиатърка, е препоръчвала на родителите на всички деца, които е имунизирала, да дават Thuja ЗОС Резултатите били безспорни - имало много по-малко странични реакции от ваксините - вероятно поради това, че всъщност енергийното ниво остава защитено и ваксината не може да го наруши. Сякаш организмът е предупреден за наближаването на изкуствената болест и по-добре успява да се задържи в равновесие.
Понастощем сред хомеопатите се говори за постваксинален синдром (ПВС), който включва симптомите, явили се след прилагането на дадена ваксина и изчезващи след прилагане на същата потенцирана ваксина. Съществуват редица публикации, отразяващи опита на хомеопатите за диагностициране, лечение и профилактика на ПВС.
В книгата си „The Post-Vaccination Syndrom" д-р Tinus Smits споделя своя и на екипа си опит: „ПВС може да бъде остър и хроничен. Главните прояви на острия ПВС са: температура, гърчове, загуба на съзнание, енцефалит и/или менингит, подуване на крайника около мястото на убождане, кашлица тип „магарешка", бронхит, диария, необичайна сънливост, чест и неутешим плач, пронизващ писък (cri encephalique), припадък/шок, пневмония, смърт, смърт в креватчето (синдром на внезапна детска смърт).
След внимателно проучване и записване на случаите ние стигнахме до следния списък на хронични пост-ваксинални симптоми: настинки, зелени храчки, очни възпаления, възпаление на средното ухо, бронхит, храчки, кашлица, астма, екзема, алергии, ставни възпаления, уморяемост и липса на жизненост, подчертана жажда, диабет, диария, запек, главоболие, нарушение на съня с периоди на будуване и плач, епилепсия, вратна ригидност, мускулни крампи, липса на концентрация, загуба на паметта, нарушения в растежа, липса на координация, нарушено развитие, поведенчески проблеми като агресивност, раздразнителност, липса на настроение, емоционална нестабилност, объркване, загуба на воля, умствена торпидност.
Този списък не може да бъде пълен, тъй като симптомите на постваксиналната болест могат да са безкрайно разнообразни. Диагнозата се основава не толкова на наличните симптоми, колкото на точката на появата им във времето. В рамките на ПВС не е възможно да се разграничат специфични симптоми за отделните ваксини - ДТК (дифтерия, тетанус, коклюш), МПР (морбили, паротит, рубеола) или HIB[3] (Хемо-филус инфлуенце). На практика трябва да се приеме, че всяка ваксина може да бъде виновна за възникване на някои от изброените симптоми, както и за допълнителни такива, които не са били споменати. Също така няма ясна граница между острите и хронични усложнения, тъй като острите състояния често дават начало на хроничния проблем. Това, че някой не е изявил пряка или остра реакция на ваксината, не изключва възможността тя да е причина за хроничните оплаквания. Тези оплаквания обикновено стават ясни след 1, 2 или дори повече седмици и да се отхвърля диагнозата ПВС поради наличието на „светъл" период във времето между причината (ваксинирането) и появата на оплакванията е основна грешка. Често проблемът възниква изведнъж след второто, третото или четвъртото прилагане на ваксината.
Диагнозата, лечението и профилактиката се провеждат според принципите на хомеопатията, базиращи се на закона на подобието. Хомеопатичните лекарства действат на дълбоките енергийни нарушения. Оплакванията могат да станат хронични, само ако инжектираната субстанция е породила енергийно разстройство или директно е причинила тъканно увреждане. Ако ваксината е причинила едно оплакване, същата ваксина в хомеопатично разреждане (напр. ДТК ЗОК) е перфектното съответстващо средство (симилимум) и може следователно да се използва и като лекарство и като диагностично средство."
ПВС се диагностицира главно въз основа на внимателно подбрани въпроси към пациента или неговите родителите. Практикуващият хомеопат трябва винаги да има предвид тази диагноза, когато симптомите започват по времето на, или следват периода след ваксинирането и съответно да приложи изложената по-долу схема. При постигане на положителни резултати подозираната диагноза ПВС се потвърждава. Ако пациентът не се подобри напълно от приложеното лечение, се прави по-нататъшна диагностика.
Лечението, прилагано от Dr. Tinus Smits с голям успех, е по метода на неговия колега Jean Elmiger - с потенцирани ваксини. Най-добрият подход при хроничен ПВС е с четири различни потенции в четири последователни дни: първият ден - ЗОС, вторият -200С, третият - 1М и четвъртият - 10М. При всеки прием се слагат около 10 глобули директно в устата, без да се пие каквато и да е течност. Препоръчва се да не се мият зъбите, да не се яде и пие половин час преди и след приемане на глобулите. за да може лекарството да действа без интерфериране. Ако се получи влошаване на симптомите след някоя от четирите потенции, е необходимо да се изчака, докато премине реакцията преди да се продължи лечението. В тези случаи се повтаря съшата потенция. Този процес продължава толкова колкото е необходимо, докато организмът спре да реагира с влошаване, обикновено след 2 повторения на една и съща потенция. След това серията се довършва.
Възможно е също така тежките реакции да се лекуват с ЗОС разтвор. За тази цел се разтварят 10 глобули в 1/2 чаша вода, от която : е приема една глътка или 1 чаена лъжичка на прием за един или два дни. Най-честата реакция е повишаване на температурата, което не изисква допълнителни лекарства. Ако детето е болезнено чувствително, напр. в резултат на сериозно, свързано с ваксина усложнение, или ако се очаква свръхчувствителност, всяка потенция се дава седмично. По аналогия тежките реакции могат да се лекуват като седмично се повтаря същата потенция, докато реакцията спре категорично. Ако заболяването не е преминало след три седмици, цялата серия може да се повтори. Обикновено са достатъчни една до три серии.
При остри случаи лечението е подобно. Разликата е в това, че в остри ситуации се предпочитат водните разтвори на ЗОС или 200С, от които се дава глътка или чаена лъжичка за няколко дни. 3 дози обикновено са достатъчни. Дори когато постваксиналният синдром е с давност няколко години, той може успешно да се излекува.
Превантивната схема, която се предлага, е: два дни преди ваксиниране се дава потенцирана ваксина (напр. ДТК) 200С около 10 малки гранули и повторно - след ваксината (същия ден). Ако няма да има по-нататъшно ваксиниране скоро, добре би било след един месец да се даде потенцирана ваксина в нарастващи потенции ЗОС, 200С, 1М, и 10М в четири последователни дни, за да се коригира всяко евентуално нарушение на дълбоките енергийни нива. Ако усложненията вече са се явили независимо от превантивните мерки, препоръчва се да се дава 200С 3 дни в острия стадий и да се повтори цялата серия след няколко седмици.
Viera Schneibner, научен работник, която е извършила колосално проучване за последствията от ваксините, базирано изключително на изследователски материал от ортодоксалната медицина, синтезира своето заключение още в заглавието на своята книга: „Ваксиниране, 100-годишно ортодоксално проучване, показващо че ваксините представляват медицинска атака срещу имунната система".
Следните примери от практиката на Dr. Smits, с каквито изобилства и нашата действителност, са показателни за пораженията върху слабата детска резистентност, нанасяни от комбинацията ваксинална програма/алопатично лечение. Те са показателни и за високото ниво на компетентност, необходимо за диагностициране и лекуване на процеса като ПВС:
1. Сабина беше почти на 2 години, когато я видях през март 1997. Нейните проблеми започват през ноември 1996 г., когато тръгва на дневни ясли. Започва да получава хрема, кашлични пристъпи, повръщане и диария. Проведени са 3 антибиотични курса (ноември, декември, януари). Заразява се с варицела в края на ноември. Преди това нейният живот е бил безпроблемен.. Бременността протича без големи тревоги, ражда се с цезарово сечение. Кърмена е 7 месеца. Ваксините са правени в обичайните срокове. След първата ДТК/HIB тя получава първата си настинка. Последната ваксина МПР, към която не е проявила забележима реакция, е правена през юли 1996 г. Проблемите й се явяват 3 месеца по-късно, когато започва да посещава дневна ясла 3 пъти седмично. Майката я описва като „същинска досада", много лесно сърдеща се, когато нещата не стават както тя иска и тогава започва да хвърля неща; има проблеми с храненето и съня. „Тя беше едно кречетало". С бурна реакция на болка. Обича да бъде гушкана и да смуче пръста си. Беше бледа, приема трудно топла храна, но може да яде хляб без проблем. Пие много и още повече когато не е добре. Има нужда да яде много между храненията. Има история на рак в семейството и диабет. Бащиният род е със склонност към затлъстяване.
Картината бе на Saccharum officinale и тя получи 200К един път на 2 седмици.
Защитата на детето очевидно бе нарушена. Тя беше единствено дете и е имала много малко контакти с други деца. Това е и причината проблема да се изяви при тръгване на ясли. 10 дни след започване на лечението майката ми позвъни поради влошаване на оплакванията и повишаване на температурата до 40 градуса. Предписах Sacch-off. 30К във вода по 1 глътка на час, но на следващия ден детето беше по-зле и майката беше в паника. При прегледа имаше възпаление на двете уши, белият дроб беше чист. Аз реших, че друг слой блокира ефекта на конституционалното лекарство (Sacch-off.) и то не можеше да подобри защитата. Друга, не конституционална, трябваше да е причината за тази слабост. Опитът ме бе научил, че най-честата причина за подобни проблеми са ваксините и реших да атакувам правената 3 месеца преди започване на оплакванията тройна ваксина МПР. Предписах МПР 30К по 1 глътка на всеки час и на следващия ден Сабина бе без температура, беше спала добре през нощта и имаше видимо подобрение. Неутрализацията на МПР продължи с по-високи потенции в следващите седмици, след което се атакува и ДТК/HIB ваксината. По този начин Сабина се излекува от ПВС и тя стана отново очарователното и доволно дете, харесвано от всички.
2. Люк е роден в началото на ноември 1994 г. и получава първата ДТК/HIB ваксина на 15.02.1995 г. Няколко дни след това се разболява със задух и шумно дишане. Домашният лекар му изписва Bricanyl и Clamoxyl. И понеже няма задоволителен ефект, получава повторен курс с Clamoxyl. До 11.04.95 г. белите му дробове са били напълно изчистени и тогава е направена втората ДТК НЮ ваксина. Два дни след това получава диария и лекарят му изписва Diarolyte. На 11.05.95 г. се прави третата ДТКУНГВ ваксина и на 16.05.95 Люк отново е със задух и лекарят му изписва пак Clamoxyl в комбинация с Deptropin. Тъй като състоянието му не се подобрява, към средата на месец юни му дават Atrovent и Erythromycine. От 23.06.95 г. - отново Enthromycine заедно със Zaditen.
На 13 юли (четири месеца след началото на оплакванията > е консултиран със специалист, който не предлага диагноза, но препоръчва спиране на лечението. Състоянието на детето постепенно се подобрява. На 21.11. 95 г. е направена четвъртата ДТКН1В ваксина и на 26 ноември се явява хрема, кашлица и нарушения в дишането. Люк е бил при баба си в друг град и майката се е обърнала към местния дежурен лекар, който се е усъмнил за постваксинален синдром и го е насочил към мен. Когато го видях, детето беше с дихателна недостатъчност и тежка конгестия. Изписах му разтвор ДТК/НГВ 30К. За 24 часа дихателните му проблеми видимо се подобриха. Още няколко дни продължи да кашля и отхрачва и следващата седмица белият дроб бе напълно изчистен. За пълно отстраняване на нарушенията, причинени от ваксината, той получи допълнително серия от потенцирани ваксини - от ЗОК до ХМК - в четири последователни дни. Оттогава (девет месеца вече) Люк не е боледувал повече.
3. Ралф е трета генерация с постваксинален проблем (неговата майка и нейният баща също). Ралф е на 1 г. и 6 мес. и има екзема от 7-месечна възраст. Една седмица след комбинираната ваксина ДТК/HIB и МПР се събужда с викове и крясъци нощем и не желае да си ляга в леглото вечер. Изпада в състояние на паника и трябва да бъде хранен, за да заспи. След третата ДТК/HIB ваксина е повръщал и имал миризливи дефекации. Екземата му сериозно се е влошила след МПР-ваксината, станал е агресивен и напрегнат и започнал да хвърля неща. През първите 6 месеца от живота си е бил напълно доволно и спокойно дете, а през последните 6 месеца след 1 годинка е неспокоен и склонен към чести настинки. От 7-месечен пие много нощем, а след МПР-ваксината - и денем.
Започна се лечение със серия от МПР ЗОК, 200К, МК и ХМК, а три седмици по-късно бе дадена и серия ДТК/HIB ЗОК, 200К, МК и ХМК. След серията МПР той изглеждаше много по-добре, а след приключване и на серията с ДТК/HIB той стана отново „доброто малко момче на мама". Остана обаче нощната жажда и той не се успокояваше, докато не му се дадеше да пие. Освен това имаше воднисти и слузести изхождания. Повторихме серията с МПР, след която в продължение на 3 дни се събуждаше с пищене и се страхуваше да си ляга вечер, също както след МПР-ваксината. След две седмици бе повторена и ДТК/HIB серията и той реагира по същия начин - пак в продължение на няколко дни. След това ексцесивната нощна жажда изчезна в разстояние на няколко седмици, той спеше все по-спокойно и за 3 месеца можеше да се види намаляване на екземата без допълнително лечение. Всички симптоми, възникнали след ваксината, изчезнаха напълно.
От всичко казано дотук могат да се направят следните заключения: въпреки съществуващите многобройни центрове за регистрация на страничните ефекти от ваксините, публикуваните данни за ПВС са твърде далече от истината, тъй като практикуващите лекари, които подават данните, не разпознават (и съответно не съобщават) голяма част от усложненията, особено тези усложнения, които са отдалечени по време повече от една седмица след имунизацията.
Поради тази причина, а и поради финансови интереси, свързани с производството на ваксини, не би могло в скоро време да се очаква промяна в имунизационната политика на СЗО, поне дотогава, докато някоя нестандартно мислеща и действаща институция не направи сравнително проучване за цената на ваксиналния и хомеопатичен начин за постигане на глобално здраве. А дотогава бихме могли със средствата, които притежаваме като хомеопати, на локално ниво да помагаме на хората да понесат имунизационните атаки.
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
- Tinus Smits, The Postvaccination Syndrom - diagnosis, treatment, prevention, The Netherland, 1997.
- Nelson Textbook of Pediatrics, 1996.
- Journal Allergy and Clinical Immunology, 1993; 91:867-72.
- Pharmacoepidemiology Drug Safety. 1995; 4:S41.
- Pediatric Infectious Disease Journal, 1996;15:88-90.
- Pediatrics, 1991; 87:287-97.
- Archive of Pediatric Adolescens Medicine 1997; 151: 255-9.
- Journal of Pediatric, 1997; 131:529-35.
New England Journal of Medicine. 1998, 339: 1797-1802
[1] Синдром на Guillain-Barre - периферен неврит или хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия. Характеризира се със загуба на рефлексите и симетрична парализа, започваща обикновено от краката. Морфологичен субстрат - разрушени миелинови обвивки на периферните нерви. (Бел. авт.)
[2] МПР или MMR - тройна ваксина за морбили, паротит, рубеола (в България - Trimovax). (Бел. авт.)
1 SIDS - Sudden Infant Death Syndrome или синдром на внезапна детска смърт (при здраво или с лека вирусна инфекция кърмаче). Обикновено се предполага, че смъртта се дължи на продължителна апнея по време на сън (особено при незрял тип дишане) или мускулна хипотония, при която езикът запушва дихателните канали. (Бел. ред.) |