« обратно към: Въведение в Хомеопатията
Силата на намаляващите потенции
Статията е предоставена с любезното съдействие на вестник "Хомеопатия за всички"
Росица Кунева
Всяка среща на българските хомеопати с колеги от чужбина се очаква с интерес, тъй като хомеопатът по природа е любопитно и ненаситно за знания същество. Но състоялият се през февруари семинар на Роджър Дайсън, фитотерапевт и хомеопат от Англия, не само остави много теми за размисъл, но и подложи на изпитание някои от досегашните ни възгледи за хомеопатичното лечение. Основавайки се на разсъжденията на "късния" Ханеман в "Органона" и в "Хроничните болести", Дайсън "ревизира" класическата хомеопатия.
В основата на неговата концепция стоят законите за излекуването и за подобието, към които пряко отношение имат картините на лекарствата, изборът на потенция, използването на нозоди за "отключване" на случаите, разпознаването и отстраняването на блокиращи лечението фактори. Само по себе си това не е нещо ново, тъй като то е сърцевината на хомеопатията като система. Интересна и провокираща бе интерпретацията на теорията и начинът, по който Дайсън постига практическите резултати.
Като посочва, че според Ханеман истинският симилимум не може да бъде намерен, ако не се предпише нозод или друго дълбоко действащо лекарство, Дайсън разгледа отново същността на миазматичната теория (псора-сикоза-сифилис-туберкулоза). Той каза, че ние се фиксираме предимно върху тоталността на симптомите, които всъщност са фрагментарен израз на по-дълбоки болести - миазмите. Ето защо според него често се налага първо да се даде Сулфур или Псорин като лекарства, съответстващи на най-универсалния миазъм - псората. Известна е голямата центробежна сила на Сулфур и способността му да изтласква болестта навън.
Но поради значителната интоксикация на съвременния човек, приложението на Сулфур във високи потенции може да доведе до опасно влошаване в много от случаите. Ето защо вместо него Дайсън използва Псорин. Базирайки се на закона за излекуването (излекуването върви от високите към ниските нива), той го дава в намаляващи потенции (1М, 200 С, 30 С, 12 С, 6 С) в първия ден от лечението. След това (Ханеман, "Хроничните болести") в един ден той прилага няколко показани за картината на болестта лекарства, най-често в 30-та потенция. Логиката на този подход е и в наблюдението, че когато високата потенция предизвика влошаване, то следващата я ниска "обира" негативните последици на предходното предписание.
Английският хомеопат обърна внимание и на факта, че силата на лекарствата все още не се използва напълно и предлага те да се прилагат в различни потенции, съобразно спецификата на случая. Например острите състояния често изискват високи потенции, тъй като тогава организмът бързо консумира лекарството.
При остри ментални състояния обаче, настъпили в следствие на "избухналата" латентна псора (Органон § 221) той отбелязва, че не се дават антипсорици, а се препоръчва потискане на острата фаза с други показани за акутното състояние лекарства във високи потенции (напр. Аконит, Беладона, Хиосциамус, Страмониум). Едва след като изявилата се псора бива върната в латентното й състояние, се прилага продължително антипсорично лечение, което може да доведе до успешното излекуване на пациента. Дайсън сподели, че понякога въпреки коректно подбраното хомеопатично лекарство, то не действа.
Така той преоткрива (ревизира) Ханеман за въздействието на редица вещества, които до голяма степен отслабват жизнената енергия човешкия организъм и пречат на хомеопатичното лечение. В такива случаи отначало Дайсън прилага лекарствата, които отстраняват блокадата. Напр. при амалгамени пломби често дава Хепар сулф., при миазъм от хормонални препарати - Фоликулин, при последици от имунизации - Туя, при излагане на радиация - Радиум бром. и при травми - Арника, Игнация. След това продължава лечението според показаната от пациента картина.
Роджър Дайсън представи една интересна концепция, в която философията и практиката на хомеопатичното лечение се намират в единство и дава добри резултати. На тази среща за пореден път бе доказана актуалността и дълбочината на трудовете на Ханеман и за пореден път се открои важността от тяхното познаване, непрестанното им изучаване и практическо приложение.