« обратно към: Въведение в Хомеопатията
Позиция на всезнаещ експерт или на равен с пациента?
Статията е предоставена с любезното съдействие на вестник "Хомеопатия за всички"
Неотдавна, по покана на Хомеопатичното общество лекция изнесе английският хомеопат Линда Кениън, преподавател в Лондонския международен колеж по класическа хомеопатия.
Каква "роля" ще избере хомеопатът - на експерт или на рефлексивна практика, какво представлява едното и какво - другото. Това бе една от интересните теми на гостенката. Предлага ме ви резюме от лекцията.
Експертът запазва дистанция. Между него и пациента (клиента) е голямото бюро, бялата престилка, библиотеката зад гърба му, компютъра, видеокамерата... Той би трябвало да знае всичко и да е в такава позиция, че да отговори на всички въпроси. Ако не знае отговора, трябва да се престори, ще каже "да", макар да не е вярно. "Ако ме питате дали съм имал такъв случай - да, наистина и той се повлия чудесно!..."
Експертът е над пациента, той знае много повече от него, той е "институция". А техниката, знакът "бяла престилка" го отдалечава от болния.
При рефлексивната практика лекуващият и лекуваният са в равностойна позиция, равни и обединени от задачата - подобряване на здравето. Рефлексивният хомеопат търси начин да се сближи с пациента. "Топлото пространство" е по-близко и по-субективно спрямо пациента - това е случаят, за който ще си кажеш "той ми има доверие". В такова пространство е допустимо дори самият хомеопат да си признае, че е имал проблеми и затова се е насочил да учи тази материя, например. Ако обаче той е получил много информация, която не успява да интерпретира, ще се отдалечи в "студеното пространство" и тъй като не може да го направи по време на хомеопатичното интервю, ще вземе материалите със себе си и ще поработи...
Рефлексивният хомеопат се движи от субективното към обективното, докато експертът е закован на едно място. Ако имате пациент, който създава проблеми, преместването от студеното към топлото пространство трябва да е много постепенно. Започвате хладно като експерт и постепенно се сближавате.
Като рефлексивни хомеопати ще бъдем по-ефикасни и по-добри професионалисти и ще можем да кажем на пациента какво да очаква от нас. В такава ситуация чувството за свобода и истинска връзка са естествени тъй като не се налага да поддържме професионална фасада.
Когато пациентът отива при експерт, той се оставя в неговите ръце, т.е. това е въпрос на вяра, и на експерта не му се налага да казва каквото и да е. В тази ситуация предимството за пациента е, че той се чувства в добри ръце и просто ще следва правилата. Ако обаче не се подобри, изпълнявайки всички препоръки, той ще започне да се оплаква, може да подаде дори събеден иск. Експертът живее в постоянен страх от последствия.
Докато рефлексивният практикуващ може да си позволи да каже: "Невъзможно е да помогнем на всички, трябва да го знаете. Но ще работя с вас и ще се опитам да ви дам някакъв инструмент, който да ви помогне да повишите нивото на здравето си. Трябва да си сътрудничим, защото заедно ще намерим разрешение на проблема." Когато с пациента имаме рефлексивен договор, той самият има известни задължения. Тъй като не е изцяло зависим от хомеопата, за него става важно да поеме своята част от процеса. Хомеопатът може да му каже: "Не е сигурно, че ще намерим веднага лекарството, не ви познавам добре". А и самият пациент може да не се чувства удобно веднага да разкаже живота си. Но най-важното, което клиентът трябва да разбере, е че здравето е негова лична отговорност, а не на хомеопата.
В традиционния договор пациентът знае, че си купува услуга (здравна). В рефлексивния договор пациентът знае, че получава информация и познание за собственото си здраве, както и това, че заедно с хомеопата ще изследват това знание. Този процес е вълнуващ и предизвикателен, дава власт на пациента и най-вече води към оздравяване.
Трябва да създадем лечебно пространство, в което човекът срещу нас да има пълното право да бъде самия себе си. Ако не сме в състояние да направим това, лекарствата, които даваме може да изчистят физическите симптоми, но не можем да бъдем сигурни, че имаме излечение. Защото, знаем, хомеопатията не е сбор от симптоми.
Линда Кениън винаги казва на пациента какво лекарство му е дала, с изключение на случаите когато е убедена, че той веднага ще отиде да прочете картината му. Тогава му го казва след един месец.
И още нещо:"Пациентите трябва да имат право да видят бележките ви за тях. Помислете затова!"
(ХВ)