« обратно към: Хомеопатични случаи с растения и животни
Защо не и лами?
Мари Лиз ПЕЛЕТИЕ, Монреал*
Един ден в кабинета обсъждахме с пациентка нейните симптоми и изведнаж тя ми казва, че проблемът, който я безпокои в момента са ... ламите й!
- Вашите лами? - и като добър хомеопат, започвам да задавам въпроси - Какво става с вашите лами?
- Не зная, откакто ги преместих те не са както преди.
- Какво искате да кажете?
- Знаете ли, ламите са много нежни и свръхвнимателни и по тази причина реших да ги внеса в Квебек за скотовъдство. Но откакто ги преместих, те са по-неспокойни. Когато ги пускам са добре, но когато ги прибирам -не са.
Станали са твърде авторитарни. Не дават да ги доближиш. В момента, в който друга лама ги доближи, се разгневяват. Силно се разгневяват и ритат. Забелязах също, че много лесно се плашат от дреболии. Изглеждат тъжни и потиснати, човек би казал, че са нещастни.
- Забелязали ли сте нещо друго?
- Да, изпражненията им се промениха, сега са твърди и малки.
- И казвате, че това се е случило, след като сте ги преместили в новите им заграждения?
- Да, точно така.
- Кое е по-различното в това ново място?
- Според мен едно единствено нещо - навсякъде има плавун (ликоподиум) и те страшно го харесват.
Каква прекрасна изненада. Защото си мислех точно за Ликоподиум. Той ми изглеждаше най-подходящ.
Обясних на клиентката, че нейните лами имат патогенсзата на плавуна (ликоподиум). Обясних й как действа хомеопатията и какво имам предвид под патогенеза. След пълната реперторизация аз наистина видях Ликоподиум
(Умствени симптоми: Авторитарни, Гняв, Силен гняв, Рита, Отвращение към докосване, стряскат се. Ректум и анус - малки изпражнения).
Предписание - Ликоподиум 7 СН - бутилка от 500 мл "за стадото". Сто капки във водата един път дневно, като всеки ден водата да се сменя. И да се изскубе всичкият плавун.
Седмица по-късно разликата е очевидна - вече нямат запек и има ясно подобрение на характера. Бях й казала да дава лекарството на всеки два дни и да разрежда дозите при подобрение. След месец ми се обади да ми каже, че е спряла лекарството преди 5 дни, защото вече не било необходимо, всичко е под контрол.
По-късно направих едно изследване за ламите, не толкова лесно, защото това животно не е много познато в Квебек. И ето какво устанонвих. Ламата е животно с надменно поведение и това,което е характерно за муцуната й, е че понякога излъчва арогантност и презрение. Като цяло живеят в полусвободно състояние, но са зависими от човека по отношение на водата. Мъжките имат развити тилни жлези, които играят важна роля в сексуалното им поведение.
Тези животни могат също да надуят гласните мембрани (вероятно дясната) и така сплашват другите мъжкари в периода на разгонване. Мъжкарят има харем от женски, които го репродуцират (полигамия).
Изучавайки животното можем да кажем, че то прилича на Ликоподиум, дори във всекидневното си поведение. Аз предписах Ликоподиум като за остро състояние, но вероятно ще имам възможност да ги лекувам отново, и , кой знае, може би отново с Ликоподиум. Ще видим.
Анекдот: по време на последния международен конгрес по хомеопатия, подслоних трима лекари хомеопати и един ветеринар хомеопат от Европа. Дълго разговаряхме с ветеринаря,защото много обичам животните.
Разказах му за ламите, които бях лекувала. Съвпадение -той също беше лекувал лами в своята страна. От любопитство го попитах какво лекарство им е дал. Ето ти изненада - беше им дал Ликоподиум. Кой би повярвал. Когато четях за ламите, открих, че техните предци са се наричали тилоподи. Не ви ли звучи това малко като ликоподи? Каква чудесна случайност!
(Интернет)
Квебекски хомеопатичен форум, Монреал 1997 г