« обратно към: Хомеопатични случаи
Заекването
С любезното съдействие на в. „Хомеопатия за всички"
Сения АТАНАСОВА
Заекването е един от най-старите и дискусионни проблеми в историята на изучаването на речевите разстройства. В древността на него се е гледало предимно като на болест, свързана с натрупване на течност (влага) в главния мозък (Хипократ) или от неправилно съотношение между частите на говорния апарат (Аристотел). Почти тогава, а и в Средновековието възниква и предположението, че заекването е свързано с дисфункции в главния мозък - неврологично обяснение.
В началото на XX век се оформят три направления: заекването като еластична невроза, резултат от дискоординация между мускулите на говорния апарпат; заекването като асоциативно нарушение от психичен произход (психогенно);заекването като подсъзнателна проява, резултат от психични травми.
В последните години се разграничават два вида заекване: невротично и неврозоподобно (обикновето при рискови деца, с първи признаци на закъсняло моторно развитие).
Заекването е нарушение на темпа, ритъма и плавността на речта. Невротичното заекване (логоневроза, балбуцио) възниква най-често към 2-3-тата и 6-тата година. Началото му се свързва с психотрамва. Следва период на мълчание (мутизъм). След този период детето проговаря, но вече със спазми, които нямат постоянен характер. Принципът е, че спазмите се увеличават в ситуации при общуване с непознати, възрастни.
Те се появяват при активна комуникация. Невротичният тип заекване трудно се повлиява само от логопедична намеса. Има случаи, при които фиксацията върху проблема води до задълбочаване. Включва се фамилна терапия и сенсибилизация (понижаване на невротичността). Почти винаги заекването е съпроводено и с други нарушения на нервната система и характерови отклонения. Някои от тях го предшестват, а в много случаи са предпоставка за възникването му. Понякога остават и протичат успоредно със заекването. Други симптоми възникват в хода на логоневрозата и оказват влияние върху цялостната личност и върху поведението на детето: сензитивност, натрапчивост, логофобия, самоизолация, негативистично поведение, чувство за самоизключеност.
Най-често заекването се съпровожда със смущение във вегетативната нервна система - зачервяване, изпотяване, нощни напикавания с изразени страхови преживявания (от вода, тъмно, животни и др), трудно заспиване.
Дискутират се няколко подхода за терапия на заекване. Най-актуален е комплексният подход, включващ:
- лечебно-оздравителна част;
- корекционно-възпитателна част, с логопедично въздейстие и логоритмика.
Досега в терапията на заекването не е използвана хомеопатията като алтернатива на медикаментозното лечение. А то, чрез прилагането на алопатични средства (които допълнително увреждат организма) потиска симптомите с цел да се успокои нервната система и изкуствено да се удължи физиологичният сън. Често се случва след такава "успешна" терапия, детето отново да започне да заеква. Това обикновено става в ситуация, подобна на тази, довела до появяването на проблема. Което доказва, че чрез медикаментозното лечение причината не е отстранена, а потисната.
В практиката си обикновено препоръчвам на родителите освен към традиционните методи на терапия, да се насочат към хомеопатията като алтернативен, природосъобразен път за справяне не само със заекването.
(То може да бъде симптом, съпровождащ по-сериозен проблем като шизофрения и др.).
Иска ми се да опиша един от случаите ми на дете с невротично заекване, чиято майка предпочете хомеопатичното лечение вместо медикаментозната традиционна намеса. Заекването започва на 3-годишна възраст, след стрес, предизвикан от куче. Момиченцето дойде при мен на 6 години, а в момента е на 8. То е слабо, нервно, много чувствително и със силно изразени страхове - от гръмотевични бури и тъмнина, има и нощни напикавания. По принцип е миролюбиво, но изведнаж става избухливо и агресивно.
След Магнезиум фосфорикум 30 С еднократно първоначално настъпи засилване на заекването, детето стана още по-импулсивно и за известен период от време доста агресивно.
След един месец беше показана картината на Каустикум. Момиченцето се разстройваше от най-малката несправедливост, имаше трудна концентрация, страхът от тъмно остана, заекването беше се засилило, особено при възбуда или гняв от несправедливост. Нощните напикавания по информация на майката, ставаха след първия сън. Каустикум 200, еднократно. Последва подобрение на всички посочени симптоми и в продълженвие на 2 месеца общото му състояние се подобри значително и заекването изчезна. Оттогава майката се обажда само за остри състояния.
Няколко от случаите ми на деца с невротично заекване, при които е предпочетено хомеопатично лечение, показват много добри резултати на всички нива - физическо, емозионално, умствено. Хомеопатията е път към здраве и хармония и чрез промяната у собствените си деца родителите правят правилния избор и за себе си.